Sidtitel: Öppettider & kontaktuppgifter
Utskrivet: 2017-11-21 22:16:26
Länk till sidan: http://www.sophiahemmethogskola.se/visa_2013.asp?sida=58

Kontaktuppgifter & bibliotekspersonal

Biblioteket är öppet för allmänheten, men direktutlånar material endast till studenter och personal vid Sophiahemmet Högskola och personal vid Sophiahemmets Sjukhus. Det finns möjlighet för utomstående att läsa litteraturen på plats i biblioteket.

Till utomstående lånar Sophiahemmet Högskolas bibliotek endast ut litteratur som fjärrlån via annat bibliotek . Litteratur som är kurslitteratur på Sophiahemmet Högskola lånas inte ut via fjärrlån.

OBS! Du som är ny student på ett utbildningsprogram och som har en schemalagd visning av biblioteket inbokad får låna först efter visningstillfället av biblioteket.


Telefon:
08-406 28 85

E-post: biblioteket@shh.se

Forskarstöd e-post (endast högskolans forskare och doktorander, ej studenter): forskarstod@shh.se

Besöksadress:
Valhallavägen 91, ingång R, plan 2.

Postadress:
Sophiahemmet Högskola
Biblioteket
Box 5605
114 86 Stockholm
 

Bibliotekspersonal

Obs! Kontakta endast respektive bibliotekspersonal nedan om du har specifika frågor till just denne, annars använder du kontaktuppgifterna ovan och får snabbare hjälp.
Vi bevakar e-posten snabbare än PIM!

Bibliotekschef Eva Unemo Wahlfridsson
(verksamhetsansvarig, inköpsansvarig, kurslitteratur)
tel. 08-406 29 18,  e-post: eva.unemo@shh.se

Bibliotekarie Karin Gåård
(inbokning biblioteksundervisning, talboksservice)
tel. 08-406 28 74, e-post: karin.gaard@shh.se

Bibliotekarie Erika Ljung 
(forskarstöd, DiVA forskning) 
e-post: erika.ljung@shh.se

Bibliotekarie Helena Persson Ek 
(låneadministration, marknadsföringsansvarig, kontaktbibliotekarie koncernen, DiVA självständiga arbeten)
tel. 08-406 28 87, e-post: helena.persson@shh.se

Bibliotekarie Camilla Sandell Persson
(inbokning biblioteksundervisning, informationskompetens i SEO)
tel. 08-406 29 07, e-post: camilla.persson@shh.se

Bibliotekarie Ylva Sundin 
(katalogiseringsansvarig, fjärrlåneansvarig)
tel. 08-406 28 89, e-post: ylva.sundin@shh.se